Mladí dobydleli. Mírnější podmínky jsou podle ekonomů jen prázdné gesto

Ilustrační fotografie

Vlastní bydlení je stále nedostupnější, situaci ještě umocňuje rostoucí inflace, zvyšování úrokových sazeb a astronomické ceny nemovitostí, zejména ve větších městech. Lidé do 36 let sice už před časem získali výhodnější podmínky pro získání hypotéky než starší ročníky, podle některých analytiků však jde o nesystémový krok, který nikomu nepomáhá.

Vydáno: 16. 6. 2022

Když Česká národní banka naposledy zpřísňovala limity pro poskytnutí hypoték, pro mladé lidi je ponechala mírnější. Argumentovala tehdy, že smyslem je podpora mladých rodin ke koupi vlastního bydlení. Někteří analytici jsou však vůči tomuto kroku skeptičtí, protože podle nich nemá vliv na to, zda mladí lidé na hypotéku dosáhnou, nebo ne. Sen o vlastním bydlení ničí vysoké ceny.

David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, ponechání nižších limitů pro lidi od 36 let označil za pouhý marketing. „Nehraje to žádnou roli, dostupnost bydlení pro mladé to absolutně neřeší. S nadsázkou říkám, že vůbec nejde o zavedení lepších podmínek pro mladé, ale jen o zpřísnění podmínek pro staré. V podstatě jde o zvýhodnění většiny, protože asi 60 procent nových hypoték si berou právě mladí lidé,“ řekl. Podle průzkumu pojišťovny zvládne vyšší náklady, tedy splátky hypoték, ale i rostoucí ceny energií, bez problémů pokrýt jen devatenáct procent lidí.

S tím, že méně přísné podmínky jsou mladým lidem při cestě za vlastním bydlením v praxi k ničemu, souhlasí i hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. „O žádném zlepšení dostupnosti bydlení pro mladé nemůže být řeč. Kritéria pro poskytnutí hypotéky, která jsou pro mladé mírnější, jsou pouze druhotným problémem. Tím hlavním je kombinace vysokých cen nemovitostí a stále stoupající úrokové sazby,“ vysvětlil Sýkora pro iDNES.cz.

Mírnější kritéria by sice šanci na získání hypotéky zvyšovat měla, ale kombinace vysokých úroků a drahých nemovitostí tuto výhodu zase vymazává.

„Celkově to znamená, že je obrovský propad na trhu hypoték. Úrokové sazby se asi hned tak nezmění, parametry pro poskytování úvěrů jsou také dané, takže lze očekávat, že ceny nemovitostí začnou stagnovat nebo klesat,“ nastínil další vývoj Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners. Snižte požadavky, nebo běžte do nájmu.

Mladí lidé – a nejen oni – musí na cestě za vlastním bydlením snižovat své nároky. Ve hře je opouštění velkých měst, nákup bytu v horším stavu nebo uskromnění se s prostorem. Ani snížení nároků však často nepomůže.

Ti méně šťastní, kteří na hypotéku zkrátka nedosáhnou a nemůže jim ani pomoci rodina, pak musí představu vlastnického bydlení opustit úplně a uchylují se k nájmu. „Otevřený prostor k bydlení pro mladé tam nevidím nikde. Mladí, hlavně ve velkých městech, zkrátka dobydleli,“ komentuje Eim.

Sýkora na návratu k nájemnímu bydlení nevidí nic špatného. Naopak jde podle něj o narovnání trhu. „Pokud srovnáme situaci v naší zemi se situací na západ od nás, kde právě nájemní bydlení tvoří až šedesát procent celého trhu, tak jde opravdu o nějaký druh narovnání stávající situaci,“ míní. Za hypotéku třikrát tolik co za nájem

Podle analýzy společnosti UlovDomov.cz nájem v bytech nejžádanější kategorie, tedy 2+kk, vychází v průměru na 15 500 korun měsíčně, splátka za hypotéku bytu se stejným počtem metrů čtverečních může vyjít až na trojnásobek.

Podle Michala Hrbatého, jednatele UlovDomov.cz, se může hypotéka za byt v Praze o velikosti 2+kk pohybovat až okolo částky 46 tisíc korun měsíčně. „To už je samozřejmě cena, kterou každý zaplatit nemůže,“ dodal. V Brně pak činí podle průzkumu aktuální měsíční splátka hypotéky zhruba dvojnásobek ceny nájmu.

Spočítejte si měsíční splátku hypotéky

Hrozí však, že nájmy dále porostou. Řada lidí, kteří na hypotéku vůbec nedosáhnou, totiž bude muset sáhnout po této variantě. Poptávka po nájmech je přitom ve velkých městech už teď velká. „Ceny nájmů raketově rostou už nyní a v tomto trendu budou určitě dále pokračovat,“ upozornil Daniel Horňák ze společnosti Bidli. Byty zůstanou nedostatkovým zbožím

V souvislosti s tím, že letos a příští rok bude muset desítky tisíc lidí refinancovat, se řeší, zda nastane příliv nemovitostí na trh. Jejich dosavadní majitelé by totiž nemuseli o několik tisíc vyšší splátky utáhnout, což by je donutilo svou nemovitost prodat.

V letošním a příštím roce bude končit fixace hypotékám v objemu 250 miliard korun. Zvýšení nákladů, které je patrné i v souvislosti s drahými energiemi a dalšími položkami rodinného rozpočtu. Podle průzkumu pojišťovny BNP Pribas Cardif zvládne vyšší náklady, tedy splátky hypoték, ale i rostoucí ceny energií, bez problémů pokrýt jen devatenáct procent lidí.

Přestože značné části klientů, kteří uzavírali hypoteční úvěry v minulosti, se při refinancování splátky skutečně zvýší, analytik Sýkora příliv bytů a domů nečeká. Ve většině případů totiž podle něj rodiny budou hledat další zdroje, aby zvýšené splátky pokryly. Mohou si vypomoci například rušením dalších finančních produktů, jako je spoření či investice, a v horších případech i některé pojistky či penzijního spoření.

„Nicméně je jasné, že i přes tato opatření se někteří nevyhnou nejdrastičtějšímu řešení, a tím je prodej nemovitosti. Ovšem s ohledem na obrovský převis poptávky po nemovitostech, který zde dosud byl, nemovitostní trh nebude nijak dramaticky dotčen,“ odhadl další vývoj Sýkora.

Ohrožení tak budou zejména lidé, kteří si vzali příliš velký úvěr. Banky sice bonitu svých klientů zkoumat musí, Urbánek z Partners však upozornil, že standardně banky vycházejí pouze z dostupných informací o splátkách úvěrů.

„V domácnostech klientů jsou ovšem i jiné výdaje, které už banky neumějí uchopit a tím pádem s nimi nepočítají. „Může se tak stát, že klient podle kritérií banky peníze na splácení má, ale v reálném životě je pak všechno jinak,“ vysvětlil Urbánek.

Ani podle Eima nemůžeme čekat, že se situace s nedostatkem nemovitostí nějak změní. „Jistá korekce asi přijít může, ale i kdyby ceny klesly třeba o deset procent, což by bylo opravdu dost, tak to při jejich výši vlastně vůbec nic nezmění. Ceny už jsou zkrátka příliš vysoko,“ tvrdí Eim. Časem podle něj byty možná přibudou, v nejbližších letech to však nebude.

Příliv nemovitostí na trhu nepředpokládá také Horňák. Ten zároveň upozorňuje, že mezi lidmi je ještě dostatek úspor, které v případě potřeby mohou rozpouštět. „Spíše očekávám, že na trh se budou dostávat nové nemovitosti, kdy majitelé čekali stále na nejvyšší ceny a díky současné situaci se budou bát, že nemovitost už dráže neprodají, rozhodnou se tedy prodávat nyní.“

Zdroj: iDNES.cz